Skip to content

Thank you, 2013 Program Instructors!

Instructor Institution
Terri Alderfer Carnegie Mellon University
Julie Aquino Campbell, Durrant, Beatty, Palombo & Miller
Gary Antonella Delta Development
John Barrett Baldwin Borough
Ronald Brown Grogan Graffam, P.C.
Matthew Carroll Lennon, Smith, Souleret Engineering
Barb Ciampini City of Greensburg
Kathy Coder Bellevue Borough
Cheryl Como UPMC McKeesport
Keith Coyle Babst Calland
Hon. Mike Defino Magisterial District Court
Harry Dilmore Avalon Borough
Lynda Farrell Pipeline Safety Coalition
Steve Feller Mt. Lebanon
Kevin Flannery Sewickley Borough
Michael Foreman DCED Governor’s Center
Phil Fraga Cohen Law Group
Aftyn Giles City of Pittsburgh
Robert Gradeck University Center for Social & Urban Research
Ralph Graeser PA Public Utility Commission
Debby Grass Delta Development
Onilee Gray Washington County Tax Claim Bureau
Dick Hadley Allegheny League of Municipalities
Steve Hallock, Ph.D. Point Park University
Ray Jurewicz Churchill Borough
Katherine Koop Tucker Arensberg
Bruce Kraus City of Pittsburgh
Paul Lalley Campbell, Durrant, Beatty, Palombo & Miller
Ken LaSota Heidelberg Borough
Mario Leone Monaca Borough
Randy Lubin Scott Township
Patrick Manning Goehring, Rutter & Boehm
Mark Mansfield Upper St. Clair Township
Marla Marcinko Wilkinsburg Borough
Rebecca Matsco Potter Township
Vanessa McCarthy-Johnson Wilkinsburg Borough
Irene McLaughlin
Bob McTiernan Tucker Arensberg
Matthew Mehalik Sustainable Pittsburgh
Steve Morus Forest Hills Borough
John Nath Professional Code Services
Jodi Noble Chartiers Township
Ruthann Omer Gateway Engineers
Megan Ott Goehring, Rutter & Boehm
John Palyo Twin Rivers COG
Richard Picora Michael Baker
Greg Primm Allegheny Township
Ted Robinson Citizen Power
Amy Rockwell Millvale Borough
Connie Rosenbayger East McKeesport Borough
Krystle Sacavage PA Public Utility Commission
Chris Sandvig Pittsburgh Community Reinvestment Group
Doug Sample Ross Township
Dan Santoro Delta Development
John Schombert 3 Rivers Wet Weather
Mike Silvestri Peters Township
Isaac Smith Sustainable Pittsburgh
Diana Stares Washington & Jefferson College
Kathi Stefani Southwestern Pennsylvania Commission
Harlan Stone Dickie, McCamey, Chilcote
Marcia Taylor
Art Tintori Green Tree Borough
Dave Totten Southwestern Pennsylvania Commission
Marah Vecenie Western Pennsylvania Conservancy
April Weitzel Crafton Borough
Hon. Jay Weller Magisterial District Court
Dave Wohlwill Port Authority of Allegheny County
Brian Wolovich Millvale Borough
Jeaneen Zappa Conservation Consultants
George Zboyovksy Brentwood Borough